• Hodowla i sprzedaż
  • Doradztwo hodowlane
  • Współpraca

Owca kameruńska


Owce Kameruńskie

Pochodzenie

Owca kameruńska (nazywana też zachodnio- afrykańska owca szerstna) pochodzi z zachodniej Afryki a dokładniej z Kamerunu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Od kilku lat cieszy się zainteresowaniem nie tylko w ZOO ale także w przydomowych hodowlach.  Hodowane są również w gospodarstwach agroturystycznych, gdyż przyciągają uwagę turystów.

 

 

 

Charakterystyka

 Dorosłe tryki osiągają wagę 45-60 kg przy 60-70 cm wysokości w kłębie. Matki mają masę 35-45kg a wysokość w kłębie od 58 do 65cm. Średnia długość życia tej rasy owiec to około 15 lat. Cechą jaka wyróżnia dorosłe tryki jest ich bujna grzywa, przypominająca ,,grzywę lwa” oraz piękne rogi.  U ,,nierasowych” matek czasami występują szczątki rogów, lecz u czysto rasowych  zachodnio-afrykańskich  owiec szerstnych  nie powinny występować.  Ich szata powinna być koloru brązowo- czarnego(brązowy podpalany)

 

 

 

Hodowla

Owce kameruńskie nie sprawiają  żadnych problemów. Jest to rasa mało wymagająca, wytrzymała i płodna. Bardzo szybko przyzwyczajają się do właściciela. Nie wymagają strzyżenia, ponieważ są to owce szerstne, bez runa. Owce te sezonowo linieją. Rasa ta może być trzymana na zewnątrz przez cały rok, ponieważ dobrze znoszą wahania temperatury. Idealne do wypasania nieużytków. Wymagają schronienia  przed deszczem, wiatrem czy upałami. W zimie nie wymagają ogrzewanych pomieszczeń. Jedynie matki z jagniętami w pierwszych dniach życia powinny być trzymane w pomieszczeniach o dodatniej temperaturze.  Owce powinny  mieć  codziennie dostęp do siana, wody oraz lizawki. Nie zaleca się podawania owcą kameruńskim paszy wysoko energetycznej, która może spowodować poronienie u matek czy przetłuszczenie przeznaczonych na rzeź osobników.

Matki tej rasy są asezonalne, co oznacza, że ruja może wystąpić w różnym okresie roku. Zwykle już w 3 tygodniu od porodu, owca  może ponownie zajść w ciąże, która  trwa 5 miesięcy. Po upływie tego czasu następuje poród, podczas którego rodzą się przeważnie od 1-2 jagniąt.

Ich mięso jest bardzo smaczne, ciemne w kolorze, w smaku przypominające dziczyznę.

 

…kilka słów o owieczkach kameruńskich naszej hodowli…

Owce w naszej hodowli pojawiły się we wrześniu w  2005 roku. Pierwsze 4 matki oraz baranek przyjechały do nas hodowli z Holandii. Do końca 2005 roku nasze stadko powiększyło się o 6 młodych jagniąt wiec pod koniec  2005 roku nasze stadko liczyło 11 sztuk.  W kolejnych latach przyjechały do nas kolejne dorosłe owieczki  - a także systematycznie co rok zmieniamy baranka , aby zapobiec kryciu  sztuk spokrewnionych ze sobą . Także w  2008 roku stadko liczyło już blisko 50 dorosłych matek oraz jagnięta.  Przez to ze owieczki kameruńskie cieszyły się i cieszą się nadal dużym zainteresowaniem hodowców w Polsce i nie tylko-prawie wszystkie jarki i tryczki z nadwyżek hodowlanych były sprzedawane-  w 2009 roku nasze stadko  nadal liczyło ok. 50 sztuk matek stada podstawowego.  Wiosną 2010 z zimowych wykotów ok.  60 matek  mieliśmy blisko 70 sztuk młodych jagniąt.Ze wzgledu na duze zainteresowanie hodowcow ,"hobby-hodowcow", a także milosnikow owcy Kameruńskiej ,bardzo szybko nasze hodowlane zwierzeta znajduja nowych wlascicieli. Hodowcy z Litwy, Ukrainy są zainteresowani hodowlą właśnie owiec kameruńskich, gdyż  tam te zwierzaki dopiero  w tym roku zaczęły się pojawiać.  Już teraz nawiązaliśmy liczne kontakty z hodowcami, którzy będą zainteresowani zakupem większej ilości jagniąt. Na dzień dzisiejszy nasze stadko liczy ok. 50 owiec dorosłych i 3 barany.

Cechy, które wyróżniają naszą hodowlę od innych to m.in.  zwierzęta czysto rasowe, dobra jakość genetyczna” jednym słowem” profesjonalna hodowla.

 

Zapraszamy do rozpoczęcia hodowli owiec kameruńskich – poza wysokiej jakości owieczkami zapewniamy również pomoc w kwestiach hodowlanych , ale i również stała współprace z naszą hodowlą

 

Tekst i zdjęcia:

Dominika Goral

ZAGRODA RANCHO

www.zagroda-rancho.pl

Ogólnoużytkowe

picture

Koza anglonubijska-arystokratka koziego rodu
Historia: W drugiej połowie XIX wieku pasażerskie statku - kursującego pomiędzy Indiami a Anglią,- zabierali na pokład kozy mleczne jako zwierzęta, które dostarczały im świeżego mleka. Rasa ta, zwana "Jumna Pari" pochodząca z Uttar Pradesh /Indie/, ze względu na wysoką wydajność mleka, ciekawy wygląd oraz bardzo łagodny charakter, wzbudziła ogromne zainteresowanie Brytyjskich hodowców kóz. Krzyżując "Jumna Pari" z rasą kóz angielskich, a następnie uszlachetnieniem rasą "Zaraibi" pochodzącej z Egiptu /Nubia/ - powstała hybryda o nazwie Anglo Nubian (Koza anglonubijska). W 1910 roku, Brytyjski Związek Hodowców Kóz (British Goat Society) oficjalnie otworzył Księgę Hodowlaną Kóz- Anglo Nubian, jednocześnie rozpoczynając selekcję zwierząt w kierunku wysokiej wydajności mlecznej i likwidacji rogów.
czytaj więcej