beagle - tresura psa

Czy tresowanie psa jest proste? Jak zacząć tresurę?

Czy tresowanie psa jest proste? Jak zacząć tresurę?

Mały i rozbrykany a także pełen energii psiaczek, nie potrafi długo skoncentrować się na konkretnej rzeczy. Na tresurę psa warto wybrać odpowiedni czas także sprzyjające okoliczności. Tresurę należy rozpocząć od zakupu dobrej smyczy dla naszego pieska. Długość smyczy zależna jest od wielkości pieska, ale również naszego wzrostu, tak by dawała swobodę ruchów psinie oraz właścicielowi.

Na początku warto zakupić się smycz automatyczną, która ma umożliwić na natychmiastowe zareagowanie na niepożądany manewr naszego pieska. Potem należy zakupić obroże, jeśli mamy dużego pieska to powinniśmy nabyć obrożę łańcuszkową, która umożliwi nam pełniejszą kontrolę nad czworonogiem. Musimy pamiętać, że obroża musi być dopasowana do wysokości i zachowania pieska. Jeśli już kupiliśmy niezbędne rzeczy, możemy już przystąpić do ćwiczenia umiejętności chodzenia przy nodze pana. Powinniśmy zawsze pamiętać, aby na starcie uczyć naszego pieska chodzenia przy nas. Z czasem wypuszczanie psiny na spacerze lecz o kilka kroków przed nami stanowi to drugi krok tresury. Ważne jest by pieskowi wydawać jasne i łatwe polecenia, najlepiej mówione zawsze tym samym tonem.

Dodatkowo, jakikolwiek przejaw posłuszeństwa należy nagradzać ulubionym smakołykiem. Nie zawsze pierwsza lekcja chodzenia na smyczy musi zakończyć się sukcesem. Na wstępie, ciężko może być nam nakłonić czworonoga do zwrócenia uwagi lub też wyegzekwowania większej czujności na dane polecenia. Jeśli na spacerze czworonóg zbytnio ciągnie oraz usiłuje wybiegać już na parę kroków przed właściciela, należy go odciągnąć trochę do tyłu, sugerując tymże samym, iż oczekujemy tempa równego naszemu. Jeśli natomiast nasz czworonóg idzie za powoli, musimy trochę go podciągnąć do przodu albo zachęćmy krótkim ale wspólnym podbieganiem. Jeżeli natomiast uda się psu podołać naszym oczekiwaniom i właściwie wykonać zadania, zdecydowanie nagrodźmy go ulubionym smakołykiem.

Nauczenie naszego pieska chodzenia na smyczy nie tylko podczas pierwszych spacerów, ale również nauka podstawowych instrukcji nie musi być skomplikowane. Trzeba jedynie wytrwałości, a przede wszystkim regularności. Wówczas właśnie zaplanowany wynik domowej tresury jest prostszy do zrealizowania.