Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze zastosować.

Kleszcze u psów, jakie środki na kleszcze zastosować.

Okres wiosenno-letni to czas wzmożonej aktywności kleszczy. Te niewielkie pasożyty mogą spowodować nie tak małe problemy u naszych pupili. Choroby odkleszczowe stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt.

Babeszjoza

Jedną z najgroźniejszych chorób odkleszczowych jest piroplazmoza. Wywołuje ją przenoszony wraz ze śliną kleszcza pierwotniak – Babesia canis. Po zakażeniu namnaża się on w czerwonych krwinkach zwierzęcia, doprowadzając do ich rozrywania. W wyniku tego w organizmie zwierzęcia powstaje szereg symptomów takich jak żółtaczka, niewydolność krążeniowo-oddechowa, gorączka oraz biegunka. Nierzadko można zauważyć również krwiomocz. Leczenie powinno się rozpocząć od razu po rozpoznaniu – choroba szybko może doprowadzić do śmierci czworonoga. Bardzo dobrą możliwością zapobiegania tej dolegliwości jest zabezpieczenie zwierzęcia przed kleszczami – jak zatem to najlepiej zrobić?

Jak dobrać skuteczny preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępnych jest dużo różnych specyfików, które mają za zadanie ochronić naszego pupila przed kleszczami. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest obroża na kleszcze. Zakłada się ją dodatkowo, oprócz zwykłej obroży. Jest ona nasycona rozmaitymi preparatami, które są stopniowo uwalniane i mają za zadanie odstraszać pasożyty od skóry czworonoga. Obroża na kleszcze to bardzo dobre rozwiązanie dla psów ras małych i miniaturowych – obroża chroni przed kleszczami całą powierzchnię skóry. U psów ras dużych i olbrzymich części ciała najbardziej oddalone od szyi, takie jak np. ogon mogą pozostawać bez ochrony, z tego powodu u takich psów warto użyć także inne środki ochrony przeciwkleszczowej, takie jak tabletki czy krople.
Następną metodą ochrony naszych czworonogów przed kleszczami jest podanie im tabletki- niektóre z dostępnych na rynku preparatów poza działaniem na endopasożyty, wykazuje także działanie przeciwko ektopasożytom, takimi jak pchły i kleszcze. Tabletka wykazuje działanie przez kilka tygodni. Nie wszystkie jednak psy będą chciały zjeść tabletkę – można wtedy spróbować podać ją wraz z karmą. jeżeli zwierzę nadal nie będzie chciał połknąć preparatu to poleca się zastosowanie u niego kropli.
Krople na kleszcze dla psa to preparaty, które przenikają do głębszych warstw skóry i stamtąd są stopniowo uwalniane, dając ochronę przed kleszczami nawet na kilka tygodni. środki te są aplikowne dostosowanym dozownikiem na kark zwierzęcia i pozostawiane do wchłonięcia. Bardzo istotne jest, aby przez pierwsze kilka godzin po aplikacji preparatu nie głaskać psa, żeby dać czas na to, żeby preparat się wchłonął. Jednym z środków dostępnych na rynku są krople Frontline, które poza kleszczami chronią również przed innymi pasożytami zewnętrznymi – pchłami i wszołami. Dużym pozytywem tego specyfiku jest to, że może być z powodzeniem stosowany u szczeniąt oraz ciężarnych suk.

sucha karma dla psa