żywienie rasowego psa

Na co zwrócić uwagę przy karmieniu psa. Jaką wybrać karmę?

Na co zwrócić uwagę przy karmieniu psa. Jaką wybrać karmę?

Porcja pokarmów, jakie powinno się dawać pieskowi domowemu jest zależna od jego wieku i rasy. Dwukrotnie, bądź trzykrotnie w przeciągu dnia należy karmić szczeniaki. Jest to niezbędne ze względu na to, iż małe czworonogi w etapie rozwoju mają większe zapotrzebowanie na białko oraz mikroelementy zawarte w pożywieniu. przy czym mają niewielkie żołądki. Psiny stare wolno odżywiać tylko raz dziennie, należy natomiast zadbać o wartości kaloryczne takiego posiłku. Inaczej należy odżywiać czworonogi bardzo duże i olbrzymich ras. Wymagają one co najmniej dwóch posiłków w przeciągu dnia.

Jak żywić psa?

Motywem tak małej ilości posiłków, które należy zapewniać czworonogowi, jest ich naturalny, odziedziczony po przodkach rodzaj żywienia. Czworonóg wywodzi się od wilka. Te stworzenia polują w grupach, zabijając zwierzęta dużo większe od nich. Trudnym byłoby osiągnięcie tego poprzez zaledwie jednego z nich. Wynikiem współpracy jest wielki pokarm, jakim może najeść się cała grupa.

Każde polowanie znamionuje więc sporą działkę mięsiwa dla każdego osobnika. Stanowi ona zapasy wystarczające aż do kolejnego polowania. Jednak moment następnej sposobności do posiłku jest nieznaną. Właśnie dlatego wilki przymuszone były na przygotowanie układu, jaki pozwala im jeść nieczęsto, a jednocześnie suto.
Psy posiadają dokładnie ten sam mechanizm odżywiania. Automatycznie zjadają więc o dużo więcej, aniżeli potrzebują do pozbycia się odczucia głodu. Dlatego również można oglądać, że domowe pieski jedzą całą, czy prawie pełną miskę żywności na raz. Mimowolnie wręcz jedzą tyle, ile tylko potrafią, by przygotować nadmiary. Naturalny psi odruch łowczy powoduje, że te stworzenia często się przejadają. Należy więc dobrać system jedzenia pieska w taki sposób, żeby uniknąć przekarmienia stworzenia i narażenia go na liczne przypadłości.

Jak często karmić pieska?

Pieskom domowym rekomenduje się serwować jedzenie wyłącznie raz dziennie. W całości zaspokoi to ich zapotrzebowanie na pokarm. Należy natomiast postępować inaczej gdy pupilem jest czworonóg rasy olbrzymiej. Te stworzenia potrzebują rozdzielenia pokarmu na chociaż dwie części. Mają one wielkie organizmy, a więc zapotrzebowanie na elementy odżywcze jest duże. Takie czworonogi nie posiadają tymczasem na tyle dużych żołądków, by były w stanie pomieścić pomocne im ilości pożywienia.

Jeśli chodzi o najbardziej adekwatne żywienie piesków dużych, to najdoskonalszym sposobem będzie podawanie im żywności suchej. Kluczowe jest tymczasem to, by kupować profesjonalną karmę przeznaczoną dla psów tejże rasy. Jest ona zbudowana w taki sposób, aby w jak najmniejszej liczbie karmy ujęte było możliwie jak najwięcej cennych elementów spożywczych. Powoduje to, iż pieski ras wielkich mogą być żywione sporadycznie, przy czym nie przeciążają systemu żywieniowego za dużą ilością pożywienia.